Είστε εδώ

Ακάθεκτο συνεχίζει το παιδικό του Μέγα

22/03/2019

Με νίκη συνέχισε για άλλη μία αγωνιστική το παιδικό τμήμα του Γ.Α.Σ. Μ. Αλεξάνδρου Γιαννιτσών με επικράτηση επί του ΑΟΚ Γουμένισσας

Με εκτός έδρας νίκη συνέχισε για το πρωτάθλημα Παίδων της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ. το τμήμα του «Μ. Αλεξάνδρου» Γιαννιτσών την Κυριακή 17/03/2019, στο κλειστό Γυμναστήριου Γουμένισσας, κερδίζοντας την ομάδα του ΑΟΚ Γουμένισσας με σκορ 53-94 παραμένοντας αήττητο και στην κορυφή της βαθμολογίας για άλλη μία αγωνιστική.

Στην αρχή του παιχνιδιού ο Μέγας μπήκε νωχελικός κάνοντας απανωτά λάθη, κυρίως στην επίθεση, χωρίς να μπορεί να πάρει μεγάλη διαφορά στο σκορ και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τον βρήκε μπροστά με μόλις 1 πόντο (15-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε πιο αποφασισμένος και με καλή άμυνα κατάφερε να χτίσει μία διαφορά 13 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Γιαννιτσών αφού διόρθωσε πολλά από τα λάθη της φάνηκε να καθαρίζει το παιχνίδι καθώς η άμυνά της όλο και δυσκόλευε τους γηπεδούχους να πετύχουν κάποιο καλάθι ενώ στην επίθεση βρήκε πολλές λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο. Έτσι ο Μέγας πήρε ένα ακόμη ροζ φύλλο με σκορ 53-94.

Σε δηλώσεις του μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής Χ. Χαριτίδης, τόνισε :
«Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την σημερινή τους προσπάθεια. Στην αρχή μπήκαμε μουδιασμένοι και με απανωτά λάθη κρατούσαμε τον αντίπαλο κοντά στο σκορ. Λάθος επιλογές στην επίθεση και κακές αντιδράσεις στην άμυνα ήταν τα στοιχεία του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο διορθώσαμε λίγο αυτά τα στοιχεία και καταφέραμε να ξεφύγουμε στο σκορ. Η άμυνά μας αλλά και το σκορ στο ανοιχτό γήπεδο ήταν αυτά που μας έδωσαν την νίκη. Συνεχίζουμε με το ίδιο πάθος να προσπαθούμε να τελειοποιήσουμε το παιχνίδι μας καθώς αυτά τα 20 πρώτα λεπτά σε άλλες περιπτώσεις θα μας στοιχίσουν ένα ολόκληρο παιχνίδι και μία τεράστια προσπάθεια. Τέλος, να δώσω συγχαρητήρια στους αθλητές της Γουμένισσας για την προσπάθεια τους και την συμπεριφορά τους μέσα στο γήπεδο αλλά και να τους ευχηθώ καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα».

Τα δεκάλεπτα: 15–16, 22–34, 04–19, 12–25.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Προπονητές: Χ. Χαριτίδης – Ι. Κασιμίδης)
Στεργιόπουλος 27π, Παρτσαλάκης 3π, Πέτσος 22π, Μπάτσιος, Παπαδόπουλος 3π, Καρολίδης 9π, Τζανέτης 2π, Χαραμής 2π, Βαιραμίδης 11π, Μιτσάγγας Βένος 2π, Χαλόφτης 7π

ΑΟΚ Γουμένισσας (Προπονητές: Κουπάνης - Αγγελοστογιάννης)
Γλαυτσης 10π, Γιαγκος 4π, Σανιδας, Καραφυλτσης 17π, Αγγελοστογιαννης 10π, Σουπλης 1π, Λιαπης 2π, Κουπανης 4π, Στρετσης 3π, Καλαιτζιδης, Καρακολης 2π

Νίκη και το τμήμα Προμίνι του Γ.Α.Σ. Μ.Αλεξάνδρου Γιαννιτσών με επικράτηση επί του ΦΟ Αριδαίας

Με εντός έδρας νίκη συνέχισε για το Τουρνουά Προμίνι της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ. το τμήμα του «Μ. Αλεξάνδρου» Γιαννιτσών την Κυριακή 17/03/2019, στο κλειστό Γυμναστήριο Γιαννιτσών, κερδίζοντας την ομάδα του ΦΟ Αριδαίας με σκορ 50-44.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα των Γιαννιτσών μπήκε πολύ δυνατά και με σωστές επιλογές στην επίθεση αλλά και με πολύ καλή άμυνα πήρε μία διαφορά 17 πόντων (23-06). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα από την Αριδαία αφού οργάνωσε την άμυνά της κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά και να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 29-20.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι διαφορές των δύο ομάδων ήταν πολύ μικρές και πάλεψαν για την νίκη όμως η γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 50-44.