Είστε εδώ

Ντέρμπι με τα όλα του!

21/12/2015

Αλμωπός - Εδεσσαϊκός
Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν οι πρωτοπόροι της Α1 κατηγορίας στο κυριακάτικο ντέρμπι στο Δημοτικό στάδιο Αριδαίας παρουσία 2000 φιλάθλων περίπου. Το κατάμεστο γήπεδο μας παρέπεμπε σε τελικό ή κάποια γιορτή ποδοσφαίρου. Οι δυο ομάδες πάντως δεν ανταποκρίθηκαν στο αναμενόμενο με τις αποδόσεις τους αφού στο πρώτο μέρος το θέαμα ήταν πολύ μέτριο με λιγοστές φάσεις στα καρέ και των δυο ομάδων. Μοναδική φάση του πρώτου μέρους το γκολ των φιλοξενούμενων που τους έβαλε μπροστά στο σκορ στο 16ο μόλις λεπτό με σκόρερ τον Μάκη Δημητριάδη. Στο 40΄αποβληθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Παπαηλίας αφήνοντας τους Τραιανοφόρους με 10 παίκτες. Αυτήν την αριθμητική υπεροχή δεν κατάφεραν να την εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι που παρόλο που ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο μέρος και ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 1-1. στο 69´ με καρφωτή κεφαλιά του Αργύρη Μουρατίδη μετά από καλοχτυπημένη εκτέλεση φάουλ του Τάσου Ταουσιάνη. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού κρίθηκε και το αποτέλεσμα αφού στο 89´η θεαματική επέμβαση του πορτιέρο των γηπεδούχων Καραγιαννίδη απέβη σωτήρια σε τετ α τετ με τον Δημήτρη Λαφαζανίδη διατηρώντας το σκορ στην ισοπαλία.

***ευχαριστούμε την Χαρά Ματεντζόγλου και τις "Ματιές Πέλλας" για το ρεπορτάζ.

Όταν πέρνω φόρα, κατηφόρα...
Μεγάλη νίκη των Αμπελειών με 2-0. Το ότι έχασε η Αναγέννηση Γιαννιτσών δυστυχώς δεν αποτελεί είδηση. Η ομάδα πραγματικά πήρε την κάτω βόλτα και κυριολεκτικά της ταιριάζει απόλυτα το παλιό λαϊκό άσμα όταν παίρνω φόρα .... φόρα κατηφόρα και ο θεός ο ίδιος δεν με σταματά. Οι γηπεδούχοι καλύτεροι κέρδισαν δίκαια. Τα γκολ του αγώνα, στο 20ο λεπτό το 1-0 ο Αρβανιτόπουλος και στο 75ο λεπτό το 2-0 ο Μάλαμας.

Τα αποτελέσματα της ΕΠΣ Πέλλας (19-20/12/2015)